Liście mięty zawierają olejek miętowy, kwas askorbinowy, karoten, rutynę. Mięta ogólnie działa dobroczynnie na układ trawienny, posiada właściwości zwiększania wydzielania soku żołądkowego, poprawia prace jelit, zapobiega wzdęciom. Wspomaga również układ oddechowy poprzez działanie antybakteryjne. Wykorzystywana przy zapaleniu gardła, oskrzeli.
Mięta od dawna w moim domu była zbierana i suszona. Wykorzystywana była do sporządzania herbatek kiedy bolał ząb, brzuszek. Do tego celu wykorzystuje się wiele gatunków mięty, przede wszystkim mięte pieprzową.
SPOSÓB PRZYGOTOWANIA
Mięte ścinamy nożyczkami przy samej ziemi.
Dokładnie gałązki płuczemy i rozkładamy na ściereczce aby obeschła z nadmiaru wody.
Suszyć mięte można na wiele sposobów. Poniżej podpowiadam jak to wygląda.
Mięte możemy suszyć jako całą gałązkę lub same listki, w zależności do czego będziemy ja wykorzystywać.
I – Pierwszy sposób suszenia to suszenie w suszarce do grzybów.
Wypłukane i osuszone gałązki, można pociąć na mniejsze kawałeczki lub same listki ułożyć na sitach suszarki. Włączyć suszarkę i suszyć do momentu aż będzie sucha. Od czasu do czasu przekładając sita i delikatnie poruszać mięte rekami aby szybciej wyschła. Sucha mięte szeleści. Tak wysuszoną mięte przełożyć do szczelnych pojemników lub torebek papierowych lub lnianych, przewiewnych toreb. Jeżeli suszymy całe gałązki mięty wówczas w każdej chwili można oderwać same liście i je wykorzystać.
II – Drugi sposób- jeżeli nie mamy suszarek do grzybów.
W dniu bardzo słonecznym zerwać mięte i przygotować ja do suszenia, postępować jak wyżej opisane. Następnie mięte rozłożyć na białym prześcieradle, ściereczce, materiale i suszyć na słońcu. Rozłożyć na stole, suszarce na pranie, na parapecie. Od czasu do czasu poruszać mięte aby szybciej wyschła. Pamiętać aby na noc schować mięte do domu jeżeli nie wyschła jeszcze ponieważ w nocy zawilgotnieje. U mnie wystarczyły dwa słoneczne dni, i mięta wysuszyła się na pieprz. Mięte również przechowywać w szczelnych pojemnikach, papierowych przewiewnych pojemnikach.
Ważne jest aby była przechowywana w suchych, nie wilgotnych pomieszczeniach.
Tak wysuszona mięte można wykorzystać do ciast, deserów, naparów, płukanek i nie tylko.
Herbatka miętowa
Kilka gałązek, listków mięty zalać wrzątkiem przykryć spodeczkiem, po kilkunasty minutach pić gorący napar.