Sok z marchewki to pierwszy sok jaki dziecko powinno spożyć. Ponieważ marchewka jest jednym z warzyw, które nie powoduje żadnych alergii, jest łatwo trawiona i przyswajalna przez młody układ pokarmowy maluszka.
Marchew jest bogatym źródłem witamin, m.in.: B1, B2, PP, K i C jak również związków mineralnych, takich jak: wapń, żelazo, fosfor, miedź, cynk, molibden, magnez, jod, potas.Bogata jest w duże ilości błonnika, odpowiedzialnego za regulację pracy przewodu pokarmowego, zapobiega zaparciom, działa antymiażdżycowo, wspomaga leczenie cukrzycy i przy niedoborach witaminy A. Sok z marchwi ma właściwości oczyszczające naczynia krwionośne, dodatkowo reguluję pracę żołądka, wspomaga pracę wątroby.
SKŁADNIKI
- marchewka
SPOSÓB PRZYGOTOWANIA
Przygotowując sok z samej marchewki, należy ją tak przygotować aby była wolna od zanieczyszczeń, drobnoustrojów, bakterii. Pamiętać należy żeby dla dziecka zaopatrzyć się w dobrej jakości warzywa, najlepiej wolne od środków chemicznych.
Najwięcej witamin znajduje się tuż pod samą skórką marchewki, więc należy ją bardzo cieniutko obrać i dokładnie wypłukać.
Jeżeli nie wiemy jakie marchewka ma pochodzenie, wówczas dobrze jest ją sparzyć wrzątkiem, ponieważ marchew należy do warzyw szybko wchłaniających zanieczyszczenia, stąd ta ostrożność.
Sok z surowej marchewki zapobiega zaparciom, udrażnia pracę jelit i wspomaga wypróżnianie maluchów, natomiast gotowana marchewka zalecana jest przy biegunkach.
Jak przygotować sok z marchewki dla niemowlaka?
Z dobrze oczyszczonej marchewki można przygotować sok na wiele sposobów.
1. Marchewkę obrać, dokładnie wypłukać i za pomocą wyparzonej sokowirówki przecisnąć sok, od razu gotowy do spożycia.
2. Drugi sposób to gotową, oczyszczoną marchew, ścieramy na wyparzonej wcześniej tarce na drobnych oczkach. Marchewkę przekładamy do sterylnego gazika, gazy i wyciskamy sok.
Jak podawać sok z marchewki?
Gdy po raz pierwszy podajemy dziecku sok z marchwi świeżo wyciśniętej, to należy podać dziecku na początek kilka łyżeczek (ja tak robiłam dla swoich dzieci) i obserwować czy dziecko dobrze toleruje marchewkę. Jeżeli nic nie wskazuje na alergię wówczas za mniej więcej dwa dni znowu można podać sok w większej ilości.
Nie podaje ilości marchewki ponieważ na początek dajemy soczku naprawdę kilka mililitrów i stopniowo zwiększamy ilość, kolejno łącząc z innymi owocami.
Nie należy słodzić tak przygotowanego soku.
Jeżeli sok jest zimny, najlepiej jest wstawić szklaneczkę, butelkę do miski z ciepłą wodą aby się delikatnie sok ogrzał, cieplejszy płyn lepiej wpływa na pracę jelit niż zimny.