Inne może trochę nie typowe wydanie tradycyjnego makowca. Tym razem makowiec przełożony masą kokosową z oczkami biszkoptowymi ”sklejonymi” powidłem śliwkowym.
Składniki
Mak
- mak – 0,75 l
- jajka – 10 sztuk
- cukier – 380 g
- bułka tarta – 100 g
- cukier waniliowy – 1 opakowanie
- olejek migdałowy –
- garść bakali: migdały, rodzynki
Masa kokosowa
- mleko – 3/4 litra
- budyń śmietankowy – 2 opakowania
- cukier waniliowy – 1 opakowanie
- mąka pszenna – 2 łyżki
- jajka – 2 sztuki
- cukier – 1/2 szklanki
- masło 82 % – 300 g
- kokos – 6 łyżek
Dodatkowo
- biszkopty okrągłe – 2 opakowania po 180 g
- powidło śliwkowe – 1 mały słoik
Sposób przygotowania
Mak sparzyć (gotować go na wolnym ogniu ok. 30 min.), odcedzić przez gazę lub drobne sitko i przestudzić. Mak zmielić dwa razy przez maszynkę do mięsa przez średnie sitko lub na drobnym jeden raz.
Białka oddzielić od żółtek i ubić na sztywną pianę, dodać cukier i dalej ubijać. Do piany dodać zmielony mak, bakalie, cukier waniliowy, olejek i bułkę tartą. Wszystko razem połączyć, masę podzielić równo na dwie blaszki (muszą być równo podzielone) i upiec.
Kokos sparzyć wrzącym mlekiem, zalać kokos i odstawić na około 15 min., następnie przecedzić kokos przez sitko aby obciekło z nadmiaru mleka.
Masa
Zagotować połowę mleka w garnku. Do wysokiego naczynia wlać drugą połowę mleka, dodać cukier, jajka, cukier waniliowy, mąkę i budyń, wszystko razem dokładnie wymieszać, najlepiej mikserem lub blenderem aby powstała jednolita masa. Następnie tak otrzymany budyń wlać do gotującego się mleka i dokładnie mieszać, ponieważ lubi się przypalać. Jeżeli ugotuje się gęsty budyń, należy go ściągnąć z ognia i przelać na miskę, salaterkę, przykryć folią aluminiową szczelnie i odstawić do przestygnięcia. Trzeba podczas gęstnienia budyniu dokładnie, energicznie mieszać bo lubią się również robić grudki.
Masło i budyń powinny mieć temperaturę pokojową.
Masło utrzeć na puszystą masę i stopniowo dodawać budyń, ciągle ucierać. Na koniec dodać sparzony kokos oraz troszeczkę spirytusu lub wódki do smaku. Masę podzielić na pół, jedną cześć wyłożyć na jeden blat makowca, na niej ułożyć przełożone powidłem biszkopty, przykryć je pozostałą masą oraz blatem makowca.
Wierzch udekorować polewą.