Najlepsze wydanie piernika jakie jadła. Pychotka. Przepis mojej ciotki, bez którego nie może obejść się żadna uroczystość. Przygotowuje się go dwa dni przed pieczeniem, po upieczeniu jest twardy (jak to piernik), jednak jak przełożony zostanie masą i powidłem musi postać około kilku godzin w temp. pokojowej i robi się mięciutki.
Czas przygotowania – 60 min.
Składniki
Ciasto
- mąka pszenna – 900 g
- jajka – 4 sztuki
- cukier kryształ – 300 g
- margaryna – 220 g
- miód sztuczny – 220 g
- kakao ciemne – 3 łyżki
- kwaśna śmietana – 3 łyżki
- soda – 1,5 łyżki
Masa
- budyń śmietankowy – 2 opakowania
- mleko – 1/2 lita
- mąka pszenna – 2 łyżki
- jajka – 2 sztuki
- cukier – 1/2 szklanki
- sok z cytryny – 2-3 łyżki
- cukier waniliowy – 1 opakowanie
Dodatkowo
- powidło śliwkowe – mały słoik
- masło – 250 g
- spirytus/wódka
Sposób przygotowania
W garnku roztopić margarynę, miód. Przestudzić.
Białka oddzielić od żółtek i ubić na sztywną pianę, dodać cukier i ciągle ubijać, następnie żółtka i ubijać. Do masy dodać przestudzoną margarynę z miodem i dalej ubijać. Na koniec dodać śmietanę, sodę, kakao, mąkę. Wszystko razem wymieszać do powstania jednolitej masy.
Masę odstawić w chłodne miejsce na 24h.
Po tym czasie z przygotowanego wcześniej ciasta upiec 4 placki. W rozsmarowywaniu masy pomagać sobie zimną wodą, mocząc w niej łyżkę.
Zagotować szklankę mleka. Do wysokiego naczynia wlać drugą część mleka, dodać cukier, jajka, cukier waniliowy, mąkę, sok z cytryny i budyń, wszystko razem dokładnie wymieszać, najlepiej mikserem lub blenderem aby powstała jednolita masa. Następnie tak otrzymany budyń wlać do gotującego się mleka i dokładnie mieszać, ponieważ lubi się przypalać. Jeżeli ugotuje się gęsty budyń, należy go ściągnąć z ognia i przelać na miskę, salaterkę, przykryć folią aluminiową szczelnie i odstawić do przestygnięcia.
Masło utrzeć na puszystą masę, następnie stopniowo dodawać budyń i ucierać. Na koniec dodać spirytus do smaku.
Ciasta piernikowe przełożyć masą oraz w środkowa warstwa z powidła.
Wierzch udekorować polewą.