Chleb na zakwasie to połączenie mąki żytniej, maki pszennej, drożdży i mleka kwaśnego, może być również serwatka przypominają smakiem prawdziwe dzieciństwo.
Chleb na zakwasie wykonywany jest przez dwa dni. W pierwszy dzień rozczynia się zakwas aby ukisł. na drugi dzień dodaje się kolejne składniki. Urokiem tego chleba jest pieczenie go w prawdziwym piecu chlebowym. Piec opalany jest naturalnym drewnem skąd prawdziwy smak chleba i odpowiedni kolor skórki. Z tej proporcji podanej poniżej pieczone jest 4 duże bochenki chleba. Ciasto rośnie w specjalnych koszyczkach chlebowych.
SKŁADNIKI
Zakwas
- mąka żytnia – 2 kg
- cukier kryształ – 2 łyżki
- drożdże świeże – 20 dag
- kwaśne mleko/ kefir – 12 szklanek
Dodatkowo
- sól – 11 łyżeczek
- kminek – 4 łyżeczki
- mąka pszenna – 4 kg
SPOSÓB PRZYGOTOWANIA
I dzień
W dużej misce połączyć wszystkie składniki rozczynu: mąkę żytnią, mąkę pszenną, kwaśne mleko, cukier. Wszystko dobrze wymieszać i przykryć miskę kocem i odstawić w ciepłe miejsce.
II dzień
Na drugi dzień do tego rozczynu dodać mąkę pszenną, sól, kminek wszystko razem połączyć. Odstawić do wyrośnięcia pod przykryciem, ciasto musi podwoić swoją objętość. Rozpalić palenisko i poczekać, aż wypali się drewno. Następnie przenieść ciasto z miski na stolnicę, podzielić na cztery jednakowe części i dokładnie wyrobić. Ciasto musi być twarde. Każdą część ułożyć w koszyczku chlebowym wysypanym mąką pszenną i odstawić do wyrośnięcia. Jeżeli ciasto podwoi swoją objętość i jeżeli drewno się wypaliło wówczas należy oprzątnąć piec z popiołu i przełożyć chlebki na łopatę i wsadzić do pieca. Piec około 1,5 godziny. Ważne jest aby nie chłodzić pieca przy wymiataniu popiołu.