Pasztet domowy to najlepsza przekąska. Do przepisu można dodać ulubione dodatki np. grzybki, pistację, albo zrobić go tak jak robiły go jeszcze nasze babcie. Jeżeli zostanie nam mięso gotowane i nie mamy na nie pomysłu, wówczas można je bez problemu zamrozić, następnie jeżeli mamy ochotę na pasztet mięso trzeba rozmrozić dodać wątróbkę, przyprawy, bułki, jajka wszystko zmielić i piec. Jest to szybszy sposób na wykonanie wspaniałego przysmaku.
Przepisów na pasztet jest bardzo wiele, jest również wiele gatunków mięsa z których można go przyrządzić. Do pasztetu możemy użyć dowolnego rodzaju mięsa: wieprzowiny (szynka, karkówka), drobiu ( indyk, kurczak, króliki), można również połączyć różne rodzaje mięs. Jednak moim zdaniem najlepszy pasztet to pasztet z królika.
SKŁADNIKI
- mięso drobiowe (kurczak, indyk, królik) – 1,5 kg
- boczek wieprzowy lub podgardle wieprzowe – 1/2 kg
- wątróbka drobiowa – 40 dag
- bułki świeże lub czerstwe – 3 sztuki
- liść laurowy – 4 listki
- ziele angielskie – 5 ziaren
- jajka – 4 sztuki
- marchewka – 2 sztuki
- cebula – 2 sztuki
- pietruszka – 1 sztuka
- sól – do smaku
- pieprz – do smaku
- gałka muszkatołowa – szczypta
SPOSÓB PRZYGOTOWANIA
Mięso oczyścić włożyć do naczynia, dodać jarzynki (2 marchewki, pietruszkę, 1 cebulę), ziele angielskie, liść laurowy. Gotować na wolnym ogniu, aż mięso będzie miękkie. Po ugotowaniu odcedzić bulion i mięso odstawić do wystygnięcia.
Wątróbkę dobrze wypłukać i osobno ugotować, aż będzie miękka, również wystudzić.
1 dużą lub 2 małe cebule, kroimy w kostkę lub piórka, podsmażamy na maśle na złoty kolor, również odstawiamy do wystygnięcia.
Bułki moczymy w wodzie lub bulionie powstałym z gotowania mięsa. jeżeli namokną wywczas odciskamy z nich nadmiar płynu.
Jeżeli wszystkie składniki są zimne wówczas mielimy na drobnym sitku mięso, wątróbkę, smażoną cebulkę, bułki. Wszystko mielimy 3 razy aż masa będzie bardzo gładka. Następnie do masy dodajemy jajka,około 1 łyżeczki soli, 1 łyżeczki pieprzu, pół łyżeczki gałki muszkatołowej. Trzeba uważać z przyprawianiem, najlepiej wszystko dokładnie wymieszać i skosztować, na końcu doprawić do smaku.
Taką masę nakładamy do foremek aluminiowych, po wierzchu posypujemy ziołami, papryką słodką, kminkiem lub vegetą. Pieczemy około 50 min. do godziny czasu. Pasztet musi odstawać od brzegów foremki.